MorEkmek ve Mor Gıdalar - Mor Un

MorEkmek ve Mor Gıdalar

Bazı besinler doğal olarak birtakım bileşenler içerir. Fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirme potansiyeline sahip, vücudumuzda olumlu etkileri bilimsel ve klinik çalışmalar ile ispatlanmış bu gıdalara Fonksiyonel Gıdalar denmektedir.

Gökkuşağı gibi farklı renkleri ile sofralarınızı zenginleştiren meyve ve sebzeler; vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olmaları sebebiyle güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmezimizdir.

Kırmızı & mor sebze ve meyvelerde bulunan ve onlara renklerini veren antosiyanin adlı pigmenttir.

Yaban mersini, ekşi karadut, nar, vişne, patlıcan, böğürtlen, kırmızı soğan kabuğu özlerinde bulunan antosiyanin ileri ve yüksek teknolojik yöntemler kullanılarak saflaştırılması ile MorEkmeğin özü olan Mormix elde edilmektedir.

Mor bileşenlerce zenginleştirilmiş doğal ve katkısız MorEkmek güçlü bir antioksidan deposudur.

MorEkmek ve tüm mor gıdalar, düşük glisemik indekse sahip olması sebebiyle kan şekerimizi dengeleyerek diyabete bağlı şikayetlerimizi azaltır, hücrelerimizi onarır, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

4 yaşından büyük her bireyin güvenle tüketebileceği Mor Gıdalarımız daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdürebilmenize katkı sağlayabilir.

Leave a Reply